Београдски окршаји: Звезда – Барса 2:2

27

Кошаркаши Црвене звезде мтс имају пред собом велики изазов. Не само да им у госте долази екипа која је пројектована за сигуран пласман на Фајнал фор него их и меч очекује након херојске победе на гостовању једном великану – Реал Мадриду. Није баш чест случај да у Евролиги екипе имају изазов да играју у само недељу дана против Барселоне и Реала, али црвено-бели ће имати ту привилегију. Из Мадрида се враћају у Београд и дочекују Барселону. Историја сусрета у модерној евролигашкој ери је таква да су Црвена звезда и Барса одмерили снаге девет пута и шпански тим је био значајно успешнији, славио је седам пута. Међутим, у престоници Србије је ситуација нешто другачија. Играли су ови ривали четири пута и остварили по две победе.

Блажич 13, Марјановић 12 (7ск)

Кошаркаши Црвене звезде прву победу над Барселоном остварили су у трећем међусобном сусрету, а то се догодило 26.10.2016. године у ’’Штарк арени’’. Пре тога виђена су два окршаја у Топ 16 фази, али измењени формат Евролиге значио је да ће се ове екипе у будућности чешће сретати. У лигашком формату, већ треће коло означило је гостовање Барселоне у Београду. Више од 18.000 људи дочекало је у узаврелој атмосфери шпанског великана са циљем да дају велики допринос црвено-белима да дођу до историјске победе. Увертиру утакмице обележио је и Анте Томић чији је поступак најбољи осликавао амбијент у дворани, заборавио је да се поздрави са судијама и противничком екипом јер услед буке није схватио да је химна Евролиге окончана.

Међутим, није све тако добро почело. Барса је била чврста, а Звезда нервозна и прва четвртина је протекла у доминацији Каталонаца – 9:16. Ипак, других десет минута показали су зашто је Црвена звезда претендент на све трофеје које јакасније освојила (трипла круна). Фантастичну и карактеристичну одбрану овог пута је пратио феноменалан напад. Црвена звезда је за десет минута убацила чак 31 поен великој Барселони и минус од седам поена претворила у плус девет уочи великог одмора. Отпор фаворита је практично сломљен, а за егзекуцију је био задужен Марко Гудурић који је играо једну од својих најбољих евролигашких партија – 21 поен, пет асистенција и четири скока за индекс корисности 30.

Победила је Звезда касније и у дворани ’’Александар Николић’’ славну Барселону. У сезони 2017/2018 Барса је долазила у Београд као још већи фаворит али су изабраници Душана Алимпијевића тада имали други план. Нападачка рапсодија разоружала је ривала и донела тријумф 90:82. Бука карактеристична за београдске окршаје ових ривала ће поново изостати, али неће борба која је доносила вредне тријумфе. Звезда има прилику за прави подвиг, да веже победе против Реала и Барсе што није много екипа успело кроз историју Евролиге. Црвено-бели чувају своју тврђаву, а одбраном командује Дејан Радоњић који дефинитивно зна како се слама отпор највећих. У петак од 19 часова ће Црвена звезда јурити још једно чудо.