Немицама победа, Звезди први бод у Лиги шампиона

64

Одбојкашице Црвене звезде освојиле су први бод у групној фази такмичења у Лиги шампиона, у поразу од немачког Потсдама резултатом 3:2, по сетовима 21:25, 25:21, 25:17, 23:25, 15:9. Изузетно квалитетан меч је одигран у дворани Спортског центра Вождовац на Бањици у присуству 1,000 гледалаца.

Повела је Црвена звезда од почетка меча, наметнувши јак ритам сервиса. Жестоку битку од старта водила су два леворука коректора, Тара Таубнер са једне и Анет Немет са друге стране. Имале су Београђанке вођство у већем делу сета, али су гошће у завршници пришле на “минус 2” (22:20), да би Божица Марковић завршила добро започети посао свог тима, за коначних 25:21.

Сви статистички параметри у првом периоду били су на страни домаћег тима – напад (49 % – 41 %), блок (3:2), ас сервиси (2:0), а појединачно гледано Таубнер је уписала 7, а Марковић 5 поена.

Одбојкашице Потсдама боље су почеле други сет. Сјајним нападима и чврстим блоком Чекулајев, стекле су четири поена предности (10:6), а при резултату 15:11, тренер домаћих Ратко Павличевић узео је тајм-аут. То као да је покренуло Црвену звезду, која је агресивнијом игром ухватила прикључак, па чак и повела са 17:16. Међутим, уследила је сјајна реакција Немица. Преко Немет и Савелкул вратиле су вођство (18:19), а то је био наговештај изједначења – 21:25 (1:1).

Наставиле су гошће са добром игром и у трећем сету, па их ни стартна предност Црвене звезде (6:4) није обесхрабрила. Јаки сервиси, и то без грешке, боља организација игре Ван Ален, али и сјајне одбране, где је предњачила Александра Јегдић, донели су огромну предност Потсдаму – 20:12. Покушавала је Звезда изменама да дође до даха, улазак Денисове, Хелић и Врцељ довели су домаће на минус 5 (17:22), али Звезда више од тога није могла – 17:25 (1:2). Статистика је указивала и на осетнију разлику у реализацији напада у корист Потсдама (45 % – 33 %).

Црвено-беле су боље отвориле четврти сет, повеле 9:4, али је Потсдам брзо дошао на поен заостатка (10:9), а ускоро и до изједначења – 12:12. Ипак, у наставку се повела велика борба за сваки поен, Црвена звезда је имала вођство до 14:13, па Потсдам 17:15, а онда је уследио нови налет изабраница Ратка Павличевића, у којем је и публика имала своју улогу. Адела Хелић је са неколико поена вратила предност домаћину (21:18), што је Звезда је у неизвесној завршници успела да сачува. Поеном Ане Лазаревић, црвено-беле су одвеле утакмицу у пети сет – 25:23 (2:2).

Било је и 2:0 за домаћина на почетку петог сета, а онда је Звезда мећч наставила у грчу, погрешила много сервиса, што су искусније гошће знале да казне – 3:7 и 5:9. Последњи трзај Београђанке су начиниле при резултату 8:9, а онда и недостатак среће, милиметарско пецање грудима Аделе Хелићеве, вратило је предност (8:10) и самопоуздање гошћама, које су захваљујући снажним нападима Анет Немет и сервисима Маје Савић, дошле до победе од 3:2 (15:9).

У победничком тиму 21 поен освојила је МВП, Холанђанка Флур Савелкул, док је Мађарица Анет Немет додала 20. Сјајно су играле и Српкиње, Маја Савић са 13 поена и либеро Александра Јегдић са 20 сјајних пријема и безброј квалитетних одбрана.

У екипи Црвене звезде, која је одиграла сигурно најбољу утакмицу у Лиги шампиона, рачунајући и квалификације, Ана Живојиновић са 16 поена била је најефикаснија, а следиле су Тара Таубнер са 14 и Божица Марковић са 13.

Црвена звезда ће у 4. колу Лиге шампиона на мегдан италијанској Новари, а тај меч на програму је 17. јануара у Италији.