Тријумф Звезде у Израелу

21

Одбојкаши Црвене звезде су остварили победу у првој утакмици шеснаестине финала Купа Изазивача против Хапоела у Кфар Саби у Израелу резултатом 1:3, по сетовима 22:25, 23:25, 25:19, 24:26 за 123 минута игре.

Црвено-бели су силовито кренули од почетка и повели су са 0:5, што је натерало тренера домаћих да затражи тајм аут већ на старту меча. Међутим, ни то није помогло Израелцима јер су наши одбојкаши ускоро повели и са 2:9. Серијом од четири поена домаћи долазе до 8:11, али до другог техничког тајм аута Звезда стиже до 11:16. Све до саме завршнице сета црвено-бели су имали велику предност. Домаћи су онда запретили, стигли на само поен заостатка (22:23), а Кобиљски је тајм аутима прекинуо серију домаћина. Са два узастопна поена Звезда је повела – 22:25.

Наставили су наши одбојкаши и у другом сету са добром игром. Повели су 2:7, али је онда Хапоел заиграо много боље. Након првог техничког тајм аута серијом од три поена изједначавају резултат на 8:8. До другог обавезног предаха играо се поен за поен, а потом су домаћи преокренули резултат у своју корист. Уследиле су промене у нашем тиму. Ушао је Никола Вељовић уместо капитена Максима Буцуљевића на позицији техничара, а Александра Благојевића је заменио Александар Гмитровић. Звезда је у завршници сета са два узастопна поена дошла до две сет лопте, другу су црвено-бели искористили и дуплирали су вођство – 23:25.

Водила се велика борба и почетком трећег периода игре. Са четири поена у низу домаћи стичу предност 13:9 коју изабраници Драгана кобиљског нису успели да стигну до краја сета. Покушао је Звездин тренер са изменом на позицији коректора, у игру је вратио Благојевића уместо Гмитровића, али ни то није помогло. Одбојкаши Хапоела су одржавали предност, постепено је повећавали, да би на крају смањили резултат – 25:19.

Израелци су у четвртом сету држали прикључак све до резултата 12:12, када је Звезда са шест узастопних поена стигла надомак тријумфа. Међутим, домаћи су прво успели да приђу на 18:20, али су наши одбојкаши имали одговор. Дошли су до три меч лопте, али нису успели да искористе ниједну, па је Хапоел изједначио. Ипак, са два узастопна поена Звезда се из Израела враћа са победом и три бода – 24:26.

Најефикаснији у нашем тиму био је Немања Јаковљевић са 25 поена. Душан Стојсављевић је забележио 14, Александар Благојевић 13, а Александар Околић 12 поена. Одличну партију за Хапоел пружио је Пољак Себастијан Рафал Деваш који је са 34 поена био најбољи појединац меча.

Реванш утакмица шеснаестине финала Купа Изазивача се игра 15. децембра од 17 часова у дворани УСЦ Вождовац у Београду.

По пропозицијама ЦЕВ, уколико екипе освоје исти број бодова после две утакмице, укупног победника ће одлучити „златни сет“. За победе од 3:0 и 3:1 добијају се 3 бода, а уколико је резултат 3:2, победник добија 2, а поражени 1 бод.

Уколико елиминише Израелце, Црвена звезда ће у осмини финала (20. и 27. јануар) играти против победника меча шеснаестине финала Амштетен (Аустрија) – Араго Сет (Француска). У првој утакмици, одграној у Аустрији, Араго Сет је победио Амштетен са 3:0 (25:13, 25:18, 25:22).

Хапоел Кфар Саба – Црвена звезда 1:3 (22:25, 23:25, 25:19, 24:26)
Дворана: Греен Халл. Гледалаца: 800. Судије: Нарек Ширињан (Јерменија) и Кирил Стојанов (Бугарска). Трајање меча: 123 минута.
ХАПОЕЛ: Шварц-Шмоел (либеро), Биран 2, Бар Нецер 2, Бен Гал 16, Москвера 7, Деваш 34, Кабрера 3, Булкин 2. Нису играли: Гуревич, Шарони, Молчо и Појлов. Тренер: Гал Галили.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Околић 12, Јевтић (либеро), Гмитровић 3, Јаковљевић 25, Стојсављевић 14, Мунћан 7, Благојевић 13, Вељовић 2, Буцуљевић 1. Није играо: Шкрбић. Тренер: Драган Кобиљски.