ИН МЕМОРИАМ – Благоје Митић

6

Фудбалски клуб Црвена звезда обавештава јавност да је у 83. години живота преминуо некадашњи фудбалер нашег клуба – Благоје Блажа Митић.

Благоје Митић се родио 7. марта 1941. у Београду, у праскозорје рата и окупације. Одрастао је на Звездари, а фудбал је почео да игра у раној младости. Открио га је ловац на таленте Кине, који га је довео у Црвену звезду. Наступао је у свим селекцијама пионира и омладинаца Црвене звезде, те играо у веома талентованој генерацији коју су чинили: Королија, Поповић, Арсић, Вранић, Обрадовић, Чубрило, Јакшић (син Милована Јакшића Ел Грандеа), Хуталаревић, Тошић, Анђелић… Једино је из поменуте генерације као Звездино дете Блажа Митић постао првотимац нашег клуба.

Деби из снова за први тим имао је у 18. години на пријатељској утакмици против истоименог клуба из Бора 25. октобра 1959. (1:3), када је Блажа Митић био најбољи играч утакмице и стрелац сва три поготка. У такмичарском мечу је дебитовао у Купу Југославије против вечитог ривала 2. децембра 1959. године, а резултат је гласио 2:2 (пенали 3:4).

Блажа Митић је утакмицу живота одиграо на првенственом 32. дербију на стадиону ЈНА, када је Црвена звезда у гостима победила фаворизованог вечитог ривала са 1:2. По оценама свих извештача (иако је Бора Костић био стрелац оба поготка) најбољи играч на дербију био је управо Благоје Митић. Извештачи су окаректерисали да је за приказану игру требао да добије „Оскара“, и да их је тог дана подсетио на најбоље дане и игре Чајковског и Ђајића заједно.

Опроштајну утакмицу за Црвену звезду одиграо је 18. октобра 1964. године, на мечу у част ослобођења Београда, противник је био  ОФК Београд (0:1). За Омладинску репрезентацију Југославије одиграо је две  утакмице (1958).

Са Црвеном звездом освојио је два првенства – 1959/60 и 1963/64 и одиграо је укупно 95 утакмица, на којима је постигао осам голова. У каријери упркос томе што је био бескомпромисан и оштар халф, није зарадио ни један жути нити црвени картон. После Црвене звезде наступао је за Раднички из Ниша, холандски Вилијам II, ОФК Београд (са Милутиновићем и Шекуларцем) и за Вождовац, где је и завршио играчку каријеру. По завршетку активног играња фудбала тренирао је многе нижеразредне клубове Београда. Запослио се у ГИК „Трудбеник“, где је радио као референт за спорт, био је управник стадиона и тренер ФК Трудбеник. Долазио је повремено на стадион Црвене звезде пратио утакмице и дружио се са својим саиграчима у ветеранској секцији ФК Црвена звезда.

Црвена звезда изражава дубоко саучешће породици Mитић.

Претходни текстБесплатан улаз за децу до 14 година против Војводине