Звезда светски лидер, кад поведе – побеђује

42

Међународни центар за спортска истраживања (ЦИЕС) у једном од својих анализа бавио се утицајем првог поготка на коначан исход суперлигашких мечева за период од пет последњих година (јануар 2015 – децембар 2019) и по том параметру Црвена звезда је најубедљивија на планети.

Када наш тим поведе у 96,3 одсто случајева и побеђује. Српски шампион је на 135 утакмица у којима је повео победио на 130, што је импресиван учинак и још један вид доминације у Србији. Наш клуб није побеђивао кад би повео само у пет мечева од којих су четири била одиграна на стадиону „Рајко Митић“. Први пут нисмо славили у вечитом дербију одиграном 16. априла 2016. године. Голом Предрага Сикимића у 86. минута смо повели, али је Партизан поготком Евертона у надокнади изједначио. У дербију 4. марта 2017. повели смо голом Гелора Канге у 34. минуту, Партизан се пораза спасао поготком Ђурђевића у 88. минуту (1:1).

Напредак је 11. марта 2018. успео да се спаси пораза на Маракани голом Ескића у 90. минуту. Пре тога Ненад Крстичић је у 52. минуту донео предност Звезди. Крстичић је у 6. минуту донео предност нашем тиму и у Нишу против Радничког (24.11.2018.) али је на крају било 2:2. Последњи сусрет када је наш клуб повео а није победио одигран је на Бановом Брду 20. априла 2019. године. Марин и Бен су донели предност од 2:0 у 19. минуту, Чукарички је победио 3:2.

ЦИЕС је анализирао чак 92 шампионата широм света, а иза српског шампиона се налазе молдавски Шериф (94,1 одсто), Албирекс Нигата из Сингапура (93,3 одсто), Ф91 Диделанж из Луксмебурга, загребачки Динамо, Ал Ахед из Либана, литвански Жалигирис, Бенфика, белоруски БАТЕ Борисов, грчки Олимпијакос.