Сећање на Панатинаикос

40

Дујковић, Ђорић, Кленковски, Новковић, Богићевић, Павловић, Јанковић, Караси, Филиповић, Аћимовић, Остојић, то је састав који је 28. априла 1971. – дакле на данашњи дан пре тачно 27 лета, био поражен од Панатинаикоса у Атини са 3:0. Био је то фамозни реванш меч полуфинала Купа шампиона у коме су црвено-бели прокоцкали велику прилику да оду на „Вембли“ и у финалу играју са Васовићевим Ајаксом, од кога су по многим проценама били бољи. Екипа из Амстердама је потом у финалу савладала Панатинаикос са 2:0, а некадашњи првотимац Партизана и Звезде примио је „сребрну амфору“ из руку енглеске краљице. Холандија је славила, Амстердам је певао, али сви кажу не толико као после сазнања да је Црвена звезда поражена у Атини…

Тај пораз екипе коју је водио тренер Миљан Миљанић за сва времена остао је црна мрља у историји најтрофејнијег српског клуба. Много година касније генерација Бошка Ђуровског, Драгана Стојковића, Митра Мркеле, Боре Цветковића, Хусрефа Мусемића… реванширала се Панатинаикосу, а екипа Љупка Петровића је у наредном циклусу после освајања Барија још два пута савладала атинске „зелене“, али то су само два слоја истог ожиљка. Рана је испод остала… што и данас признају чланови Звездине трофејне генерације из седамадесетих година прошлог века.

Питање шта се догодило на стадиону „Караискаки“ и дан данас представља праву енигму. Има разних одговора, још више нагађања, али истина је и даље „негде тамо“. Остаје нејасно како је Црвена звезда после велике победе на „Маракани“ од 4:1 (троструки стрелац био је Остојић, један гол постигао је Јанковић) у реваншу изгубила баш са 3:0 (Антониадис у 1, Камарас у 54. и 68. минуту). Од тада до данас испредане су разне теорије: једни кажу да су Звездаши били отровани супом коју су појели пар сати пре утакмице, други се позивају на чињеницу да против Грка нису играли Џајић и Антонијевић (добили црвене картоне против Карл Цајса), трећи да је у питању била судијска намештаљка, а четврти да је – све било договорено. И то на највишем могућем нивоу, на политичком, међудржавном нивоу између тадашње војне хунте Грчке и СФРЈ. Ту сумњу је подгрејала и прошлогодишња „исповест“ удовице генерала Пападопулоса Фотине, која је одмаџ постала светска „топ стори“, али и добила деманти са „Маракане“…

Једно је сигурно – време пролази, а актери ове утакмице никако да дају исти одоговор. Миљан Миљанић, који можда може највише да каже, на ову тему никада није причао. Нама остаје и даље да нагађамо и да се трудимо да на овај „случај“ не падне прашина заборава. Стога смо ових дана поново отворили „досије Панатинаикос“ и разговрали са Ратомиром Дујковићем, Бранком Кленковским и Стеваном Остојићем. Шта су нам рекли моћи ћете да видите у четвртак, у новом издању ТВ емисије „Звездина ревија“.

Претходни текстДруга победа Радничког
Следећи текстУбедљив пораз Звездашица