Падали су рекорди, „пуцале стотке“

70

Црвена звезда је ове сезоне наставила да подиже стандарде, продужен је низ непобедивости на стадиону „Рајко Митић“ на чак 54 узастопне утакмице, што је други у Европи иза Ливерпула. Наш клуб је трећи на Старом континенту по проценту освојених бодова (исти проценат као и Селтик који је други), а најбољи кад поведе, јер онда не губи. „Пуцале“ су и „стотке“, па су тако Милан Борјан, Милан Родић и Марко Гобељић одиграли 100 мечева у дресу Звезде.

Сезона није завршена, после тријумфа на Бањици остало је да се одиграју три утакмице Суперлиге, али Црвена звезда је поново међу три водећа клуба у Европи по неким статистичким параметрима.

Прекид шампионата услед Ванредног стања и пандемије корона вируса затекао је наш тим после тог 54. позитивног резултата код куће. Одличном игром и то пред празним трибинама, наш тим је головима Томанеа, Жељка Гаврића и Мирка Иванића победио Напредак из Крушевца 3:0. Тиме је настављен низ непобедивости започет 30. априла 2017. године тријумфом над Војводином 2:0. У серији која траје забележено је 50 победа и само четири ремија уз гол разлику 152:22! У актуленом низу Црвене звезда није примила гол на Маракани у чак 31 утакмици, а раритет је да ниједан клуб није успео да постигне више од гола у 90 минута!

Црвена звезда је ремијем у 162. дербију завршила серију од 18 узастопних победа на стадиону „Рајко Митић“ коју је започела 9. марта 2019. године тријумфом над Земуном 4:0. У овој сезони Звезда је до дербија имала 11 узастопних тријумфа на Маракани, а у актуелној серији гол разлика је 49:8! У овој сезони Звезда је на 13 утакмица као домаћин забележила 12 победа и реми, уз гол разлику 30:6!

Ливерпул је у серији од 55 узастопних утакмица на свом терену без пораза. Чак 45 победа и 10 ремија у серији, започетој ремијем против Саутемптона (0:0) 7. маја 2017. године, а уз гол разлику 151:32.

Српски шампион ове сезоне јури острвске клубове, пре свих Ливерпул, у разним статистичким рубрикама везаним за националне шампионате. Звезда је на корак иза Ливерпула по броју узастопних мечева на свом терену без пораза (54), а актуленог владара Лиге шампиона прати и по проценту успешности освојених бодова. „Редси са Енфилда“су освојили 94,3 одсто бодова у Премијер лиги после 29 кола што је тамошњи рекорд, а одмах иза њих је Селтик који је освојио 88,9 одсто бодова у Премијер лиги Шкотске. Црвена звезда се изједначила у процентима са шкотским великаном, јер је на 27 мечева освојила 72 бода, што даје проценат од 88,9 одсто бодова у Суперлиги. Гол разлика нашег тима је 61:14.

Треба рећи да је само 18 клубова у свим европским лигама, не рачунајући оне које су тек почеле крајем фебруара и почетком марта и одиграна само по неколико кола, има проценат успешности преко 80 одсто. Дански лидер Мидтјиланд прати Звезду на четвртом месту, а узатим су поређани Шахтјор из Доњецка, грчки Олимпијакос, Пари сен Жермен, Динамо из Загреба, Порто, Слован из Братиславе…

У овим европским лигама остала су само још два клуба која нису осетили горчину лигашког пораза – Макаби из Тел Авива (19 победа, 7 ремија) који води наш тренер Владимир Ивић и бугарски Лудогорец (16 победа, 7 ремија)…

ТОП ЛИСТА – ЕВРОПА

1. Ливерпул 82 29 94,3%

2. Селтик 80 30 88,9%

3. Ц.звезда 72 27 88,9%

Међународни центар за спортска истраживања (ЦИЕС) у једном од својих анализа бавио се утицајем првог поготка на коначан исход суперлигашких мечева за период од пет последњих година (јануар 2015 – децембар 2019) и по том параметру Црвена звезда је најубедљивија на планети.

Када наш тим поведе у 96,4 одсто случајева и побеђује. Српски шампион је на 140 утакмица у којима је повео победио на 135, што је импресиван учинак и још један вид доминације у Србији. Наш клуб није побеђивао кад би повео само у пет мечева од којих су четири била одиграна на стадиону „Рајко Митић“. Први пут нисмо славили у вечитом дербију одиграном 16. априла 2016. године. Голом Предрага Сикимића у 86. минута смо повели, али је Партизан поготком Евертона у надокнади изједначио. У дербију 4. марта 2017. повели смо голом Гелора Канге у 34. минуту, Партизан се пораза спасао поготком Ђурђевића у 88. минуту (1:1).

Напредак је 11. марта 2018. успео да се спаси пораза на Маракани голом Ескића у 90. минуту. Пре тога Ненад Крстичић је у 52. минуту донео предност Звезди. Крстичић је у 6. минуту донео предност нашем тиму и у Нишу против Радничког (24.11.2018.) али је на крају било 2:2. Последњи сусрет када је наш клуб повео а није победио одигран је на Бановом Брду 20. априла 2019. године. Марин и Бен су донели предност од 2:0 у 19. минуту, Чукарички је победио 3:2.

Претходни текстХристина Илић: Моја игра је одраз рада целе екипе