Звездина савршена година

66

Кошаркаши Црвене звезде мтс забележили су 29. узастопну победу у АБА лиги против Морнара – 82:71 (9:23, 27:20, 21:13, 25:15). На тај начин црвено-бели су заокружили период од 365 дана без пораза у регионалном такмичењу.

Почело је 2. фебруара 2016. године против МЗТ-а, а и даље траје. Црвено-бели су на домаћем терену славили 92:79. Од тада, па до данашњег дана црвено-бели су одиграли још 28 утакмица у АБА лиги. На свим мечевима исход је био исти – Звездина победа. У том периоду савладано је 14 различитих ривала и што је најважније освојен трофеј АБА лиге победама 2-0 над Цедевитом и 3-0 у финалу над Мега Лексом. Савршених 365 дана заокружено је против Морнара 30.01.2017. године. Наредни меч у регионалном такмичењу је

Портив Морнара у 20. колу АБА црвено-бели су упркос бројним проблемима дошли до 29. тријумфа. Црвено-бели су били бољи резултатом 82-71 иако су морали да се изборе за тријумф против силно мотивисаног ривала, али и силно ослабљени неиграњем Стефана Јовића, Огњена Кузмића и Немање Дангубића.

Шут за три поена такође није био савезник 25 минута. У том периоду су изабраници Дејана Радоњића шутирали ван линије 6.75 свега три од 20 (3/20). Након пет минута трећег периода Морнар је водио 52:38. За многе недостижно, али не и за силовиту Звезду. Црвено-бели су показали у наставку препознатљиву одбрану, али и наместили нишанске справе. До краја меча поменутих 3/20 претворило се у знатно бољих 10/34. Упркос великом минусу, свака резултатска неизвесност је избегнута. Чета тренера Радоњића је за наредних 11 минута минус од 14 поена претворила у плус 11 фантастичном серијом 38:13. Занимљиво, црвено-бели су за тих 11 минута постигли исто поена као у првих 25.

Велика потрошња у савршеном јануару за црвено-беле могла је да се осети на почетку меча са Морнаром. Силно мотивисани ривал дошао је у госте у жељи да покаже све што зна, али и са великим самопоуздањем након победе над фаворизованом Будућности.

Барани су од почетка меча шутирали изузетно за три поена, а тај сегмент није красио игру црвено-белих. Како је тренер Радоњић најавио, заслужени одмор су добили Огњен Кузмић и Стефан Јовић, који су уз од раније повређеног Немању Дангубића посматрали уз терен дешавања на паркету.

Звезди је једноставно требало времена да се прилагоди новонасталој ситуацији. Црвено-бели су били ван нападачког ритма, а на другој страни Морнар је за 11 минута погодио чак шест тројки из десет покушаја. У складу са тим резултат је гласио 29:14 за госте.

Шутерски лош дан може да се догоди црвено-белима, али њихов вољни моменат никада није довођен у питање. Тако је било и сада. Црвено-бели су заиграли знатно агресивније у одбрани, а у нападу се разиграо амерички двојац Џенкинс-Томпсон. Звезда је полако топила предност ривала. Наредних девет минута црвено-бели су решили у своју корист резултатом 22:14 и након закуцавања Томпсона пришли на седам поена заостатка (36:43).

Црвено-бели су трагали за шутем за три поена који заиста није био савезник, а на другој страни Морнар је и даље погађао у веома добром проценту и поред Звездине добре одбране. За пет минута игре у трећем периоду гости су направили серију 9:2 и дошли до 14 поена предности (52:38). Тада је стигла дуго чекана тројка, била је дело Марка Гудурића, а потом је и Симоновић погодио у продору за 52:43.

Морнар је тражио тајмаут, али Звездина машина је прорадила. Одбрана је била изузетна, публика се укључила у меч, а Џенкинс је погодио нову тројку. После су он и Симоновић са два слободна бацања смањили вођство на 52:48. Гости су одговорили серијом 4:0, али нису поколебали решене црвено-беле. Симоновић је погодио прву тројку на утакмици из седмог покушаја, Бјелица два слободна бацања, Лазић тројку из свог омиљеног угла па Симоновић опет тројку… Звезда је водила. Први пут од почетних 6:2. На крају трећег периода резултат је гласио (57:56).

Све се поклопило на почетку последњег периода. Звезда се придигла из нокдауна и одличном одбраном, али и све бољим шутем за три (погађали Бјелица и Гудурић) црвено-бели су дошли до девет поена предности након три минута (67:58).

Изабраници тренера Радоњића преузели су контролу над дешавањима на паркету. Све бољи шут за три уз неизоставно добру одбрану били су рецепт за миран развој догађаја до краја меча. Четири минута пре краја, након поготка Митровића Звезда је дошла и до двоцифреног вођства (76:65). То је практично значило да су црвено-бели за свега 11 минута заостатак од 14 поена (38:52) претворили у плус 11.

Свако питање победника било је решено, а циљ остварен. Сада Дејан Радоњић и његови изабраници могу да усмере мисли на још један евролигашки спектакл који их чека у петак када црвено-белима у госте долази Анадолу Ефес.

Црвена звезда мтс – Морнар 82:71 (9:23, 27:20, 21:13, 25:15)

Црвена звезда мтс: Волтерс 8 (8ск, 4ас), Томпсон 11 (5ск), Митровић 4 (13ск, 5ас), Лазић 12, Симанић, Добрић 3, Симоновић 15, Ракићевић, Џенкинс 12 (7ас, 6ск), Гудурић 8 (6ск), Кузмић, Бјелица 5 (5ск).

Морнар: Андерсон 4, Витковац 8, Радуновић, Вујошевић 5, Чалић 3 (5ск), Мијовић, Татум 10, Елис 6, Павић 10, Мугоша 3, Волер 15, Бакић 7.